Koszty prądu z roku na rok wzrastają, a w naszych domach i firmach znajduje się coraz więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są skuteczne sposoby na oszczędzanie jej w domu lub w firmie. Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje i wskazówki w tym zakresie. Dzięki nim nie tylko zmniejszysz zużycie prądu i zaoszczędzisz pieniądze, ale też zadbasz o środowisko. Sprawdź, jakie masz możliwości!
Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być ważną częścią naszego życia. Już poprzez nauczenie się i wdrożenie prostych nawyków, możemy obniżyć nasze rachunki, a także zmniejszyć obciążenie środowiska, generowane przez gospodarstwo domowe lub działalność gospodarczą. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony w portfelu pozostanie nam więcej pieniędzy, a z drugiej strony nasze działania wpłyną korzystnie na stan środowiska naturalnego i zachowanie zasobów energetycznych. Pod tym względem oszczędność energii elektrycznej to coś więcej niż tylko tu i teraz. To także dalekowzroczne patrzenie w przyszłość z troską o kolejne pokolenia.
Jak oszczędzać prąd?
Jak oszczędzać prąd? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zbalansowanie naszych działań i zachowanie rozsądku. Oznacza to, że zmniejszenie zużycia energii nie powinno negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo, zdrowie i komfort codziennego życia. Unikanie zapalania światła i przebywanie w zaciemnionych pomieszczeniach może skutkować problemami ze wzrokiem, czy pogorszeniem samopoczucia. W ciemnych pomieszczeniach łatwiej też o wypadki, wyłączanie niektórych maszyn i urządzeń może też rodzić inne problemy. W tym tekście pokażemy jak oszczędzać energię elektryczną z głową i tak, by przyniosło to wymierne efekty w postaci obniżonych rachunków i lepszego samopoczucia użytkowników.
Sposoby oszczędzania energii
Sposoby na zmniejszenie zużycia energii są różne. Ich efektywność często może zależeć od tego, czy energia elektryczna oszczędzana jest w domu, czy w firmie. Oczywiście do podstawowych zasad należy unikanie pozostawiania włączonych urządzeń elektrycznych, czy też korzystanie w jak najdłuższym wymiarze ze światła dziennego, zamiast sztucznego zasilanego energią elektryczną.
Dbanie o oszczędność energii może być nie tylko rozsądne, ale także inspirujące. Wiele osób może potraktować to jako formę grywalizacji. Dzięki temu pozytywne nawyki bardzo szybko wejdą w krew i staną się codzienną rutyną.
Oszczędzanie energii w domu
A jak oszczędzać prąd w domu? W tej części przedstawiamy wybrane i sprawdzone sposoby na zmniejszenie zużycia energii w domu, które każdy może wdrożyć jeszcze dziś!
1. Ogranicz sztuczne światło
Jednym z podstawowych sposobów oszczędności energii dla domów jest ograniczenie używania sztucznego światła na co dzień. W miarę możliwości warto postawić na wykorzystywanie słońca, co oczywiście najłatwiejsze jest w okresie letnim, gdy dni są ładniejsze i zdecydowanie dłuższe. Warto też zorganizować swój dom lub mieszkanie w ten sposób, aby światło dzienne pozwalało nam na pracę, odrabianie lekcji, rozrywkę, czy gotowanie. Dzięki temu znacznie krócej będziemy musieli korzystać z lamp. Kontrolę ilości światła dziennego wpadającego do naszych wnętrz zwiększymy dzięki zastosowaniu praktycznych rolet lub innych przesłon.
2. Wymień żarówki
Kolejnym sprawdzonym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy wysokiej jakości produkty, które zapewnią odpowiednie natężenie i barwę światła, przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy. Co przy tym ważne, obecnie nie są one tak drogie, jak było to jeszcze kilka lat temu.
3. Wyłączaj światło
Wydaje się, że to sposób, który doskonale znany jest każdemu z nas. Mimo to wiele osób o nim zapomina. Dlatego też warto zadbać, by wyłączenia światła weszło nam w nawyk. Podobnie jak nie uruchamianie oświetlenia w sytuacjach, gdy światło dzienne jest w zupełności wystarczające. Pomóc w tym mogą też czujniki ruchu i obecności, które najlepiej sprawdzą się w korytarzach czy na schodach.
4. Odłączaj urządzenia od kontaktu
Nawet nieużywany sprzęt podłączony do gniazdka elektrycznego może pobierać prąd. Jego ilość zależna będzie od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań elektronicznych. Jeżeli chcesz postawić na oszczędzanie prądu w domu, to zadbaj również o odłączanie nieużywanych urządzeń z kontaktu.
5. Gotuj pod przykryciem
Oszczędzanie energii w domu polega także na gotowaniu potraw pod przykryciem. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie prądu w trakcie przyrządzania potraw na płycie indukcyjnej. Wszystko dlatego, że skraca się proces gotowania i ogranicza ubytek energetyczny.
6. Pralka i zmywarka powinny być pełne
Sposobem na oszczędzanie energii w domu jest także włączanie tylko pełnej zmywarki oraz pralki. Urządzenia te pobierają tyle samo prądu, niezależnie od tego, czy są zapełnione całościowo, czy tylko w części. Im mniej rzeczy w nich umieścimy, tym więcej cykli prania lub zmywania będziemy musieli przeprowadzić w miesiącu. Wpłynie to na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych i rachunku za prąd.
Sprytne sposoby na oszczędzanie energii to również kontrola temperatury w domu lub mieszkaniu, gdy do jego ogrzewania wykorzystujemy grzejniki elektryczne, a także unikanie otwierania piekarnika w trakcie pieczenia. Te małe zmiany mogą wprowadzić duże miesięczne oszczędności, dlatego warto je wprowadzić od zaraz.
Oszczędzanie energii w firmie
Jak oszczędzać prąd na co dzień w firmie? Tu również możemy znaleźć wiele sprawdzonych sposobów. Niektóre z nich, w tym m.in.: korzystanie ze światła dziennego, czy też odłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych pokrywają się ze sposobami, które stosowane są również w przestrzeniach domowych. Oczywiście skala wykorzystywania sprzętu elektronicznego w przedsiębiorstwach jest na tyle duża, że może przynosić oszczędności nawet na poziomie kilkuset złotych lub więcej każdego miesiąca. Dlatego nie wolno tego bagatelizować.
Warto przy tym wspomnieć, że od 2016 roku przedsiębiorcy są zobowiązani przeprowadzać profesjonalny audyt. Obowiązkowy audyt energetyczny wykonują renomowane firmy, które ocenią obciążenie podmiotów oraz efektywność wykorzystywania przez nie źródeł energii. Dzięki temu możliwe będzie określenie strat oraz poszukanie oszczędności. Jako zaufany partner, dla najbardziej wymagających klientów biznesowych, doradztwo energetyczne w tym zakresie również prowadzimy.
7. Wymiana urządzeń
Oszczędzanie energii w firmie może wymagać wymiany urządzeń, które na co dzień są w niej użytkowane. Starsze modele mogą być mniej efektywne pod kątem wydatkowanej energii, dlatego warto zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Modernizacja i wymiana sprzętu na pewno przełoży się na skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie.
8. Oświetlenie LED
Dobrym wyborem dla przedsiębiorcy może być także zmiana oświetlenia na ledowe. Warto też połączyć je z systemami detekcji ruchu, szczególnie w korytarzach czy pomieszczeniach przejściowych. Przełoży się to na dodatkowe oszczędności.
9. Zmiana sprzedawcy
Sprzedawcy energii elektrycznej na rynku rywalizują ze sobą w zakresie dostarczania klientom usług w konkurencyjnych cenach. W wielu przypadkach duże oszczędności może przynieść zmiana sprzedawcy, dlatego warto zebrać szczegółową ofertę z rynku. Bardzo ciekawie wygląda tutaj nasza propozycja dla firm.
10. Oszczędzanie energii w urządzeniach
Zarówno w domu, jak i w firmie, możemy zadbać o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w urządzeniach. W tym celu warto wybierać tryby oszczędzania energii, czy też „eko”, które posiada coraz więcej sprzętów elektronicznych dostępnych na rynku. Dzięki temu możliwy jest mniejszy pobór energii elektrycznej, przy zachowaniu optymalnej wydajności urządzenia.
Funkcje te posiadają sprzęty domowe takie jak: pralki, zmywarki, ekspresy do kawy, czajniki, telewizory i inne. Bez problemu odnajdziemy je także w sprzętach, które na co dzień wykorzystujemy w biurze lub na produkcji. Oszczędzanie energii elektrycznej w urządzeniach to kolejny sposób na ograniczenie kosztów.
Korzyści z oszczędzania energii
Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? Tak naprawdę korzyści ze zmniejszenia zużycia jest bardzo wiele. Najwięcej osób zwraca uwagę na aspekt ekonomiczny. To prosty i skuteczny sposób na ograniczenie comiesięcznych wydatków i dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Oszczędności mogą wynosić już od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie w przypadku większych firm, więc warto na to postawić.
Oczywiście finanse to nie wszystko. Mniejszy pobór energii to jednoczesne zmniejszenie obciążenia dla środowiska naturalnego oraz redukcja zużycia zasobów surowcowych. Dbanie o zrównoważone korzystanie z zasobów środowiska naturalnego to działanie, które powinno cechować każdego z nas. Dzięki temu eksploatujemy planetę rozważnie oraz z dbałością o to, by jej dobrami mogły cieszyć się również przyszłe pokolenia. Właśnie dlatego już dziś warto postawić na oszczędzenie energii elektrycznej w domu i pracy. Wykorzystaj do tego rekomendowane przez nas sposoby!