Czy ekologia w hotelarstwie może zacząć się od wyboru sprzedawcy energii?

O najprostszych i najlepszych sposobach na ekologiczny hotel rozmawiamy z naszym ekspertem Jakubem Zastawnym Dyrektorem Działu Sprzedaży EWE – sprzedawcy prądu i gazu dla firm.

W tym numerze omawiamy mnóstwo proekologicznych rozwiązań technicznych dla hotelarstwa. EWE nie oferuje takich rozwiązań, tylko energię. Co sprzedawca prądu i gazu ma wspólnego z ekologią?

Bardzo wiele – bo choć myśląc o ekologicznym hotelu, przychodzą nam na myśl inwestycje w nowoczesne kolektory, sterowanie oświetleniem czy perlatory, to tak naprawdę powinniśmy zacząć od rzeczy najbardziej oczywistej i najprostszej – od naszego sprzedawcy energii.  To właśnie wybór źródła energii jest jednym z najważniejszych dla zarządzającego hotelem czy pensjonatem.

Dlaczego wybór źródła energii w hotelu jest tak ważny?

To, jaką energię wybierzemy i od kogo, w dużej mierze wpływa na to, ile finalnie zaoszczędzimy i jak bardzo „eko” będzie nasz obiekt. Bo w wyborze energii dla hotelarstwa nie chodzi tylko o czysty zysk, ale o czyste środowisko, co bezpośrednio wpływa na walory turystyczne i przyciąga do nas naszych klientów. Przecież klient hotelu płaci nie tylko za pokój, ale za dostęp do świeżego powietrza
i czystego kąpieliska, do zasobów przyrody i pięknych krajobrazów. Aby zapewnić mu warunki wypoczynku na najwyższym poziomie, musimy mądrze gospodarować energią, zwłaszcza, że potrzebujemy jej przecież bardzo dużo – prawie 70% całej energii zużywanej w obiekcie hotelowym pochłania nam ogrzewanie, klimatyzacja, gotowanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dlatego nawet drobne zmiany mają ogromne znaczenie – tak jak tabliczki „użyj ręcznika jeszcze raz jeśli możesz” czy „oszczędzajmy wodę”.

A zatem co wybrać – prąd czy gaz ziemny?

Gaz ziemny w firmie to bardzo dobry wybór z wielu powodów –  przede wszystkim ekologicznych. Praktycznie żaden obiekt hotelowy nie obędzie się bez kotłowni lub kupowania ciepła. A ze wszystkich kotłowni, te zasilane gazem wywierają najmniejszy wpływ na środowisko. Niezależnie od tego, czy znajdują się bezpośrednio przy hotelu czy kilka kilometrów dalej.

Ale gaz rozwiązuje tylko część problemu – ogrzewania i ciepłej wodę. Rozwiązanie klimatyzacyjne z wykorzystaniem gazu nie są tak popularne.

Tak samo jak kiedyś nie były popularne kolektory słoneczne. To kwestia świadomości i często „przekonania się” do innej technologii czy innego źródła energii. Adsorpcyjne układy klimatyzacyjne z gazem jako paliwem - mają według wielu całkiem sporo zalet. Często obsługuje je jedna instalacja – w zimie zasilana gorącą wodą do ogrzewania, w lato wodą lodową do schładzania. Klimatyzacja jest prosta, cicha i ekonomiczna. Takie rozwiązania jak zastosowanie gazu jako źródła energii do urządzeń klimatyzacyjnych ma też ostatnio jedną bardzo ważną przewagę: uniezależnia nas od szczytów energetycznych czy przeciążenia sieci elektrycznej w szczególnie ciepłych miesiącach. Z ograniczeniami w działaniu klimatyzacji ze względu na obciążenie sieci i stopień zasilania możemy się spotkać w biurowcach, w hotelu, naszym gościom takie ograniczenie na pewno by się nie spodobało. Uniezależnienie od szczytów powoduje, że można zawrzeć bardziej sensowną umowę – na równomierne zużycie i prądu i gazu przez cały rok, zamiast płacić za wielkie moce,
z których korzysta się tylko przez cześć roku. Dlatego na pewno warto rozważyć, ile korzyści daje nam gaz!

Załóżmy, że dokonamy wyboru źródła energii. I co dalej?

Równie ważny jak wybór rodzaju energii jest wybór sprzedawcy energii. To właśnie tu kryją się wielkie i bardzo łatwe do uzyskania oszczędności. Zmiana sprzedawcy – czyli tego kto sprzedaje nam energię – jest w większości przypadków bardzo opłacalna – i to zarówno jeśli chodzi o gaz ziemny jak i energię elektryczną. W Polsce łącznie od 2007 zdecydowało się na taki krok zaledwie klika procent przedsiębiorców – bynajmniej nie dlatego, że mają tak dobrą umowę, że nie chcą jej zmieniać, wręcz przeciwnie! Wielu przedsiębiorców ma ciągle umowy zawarte na bardzo nieatrakcyjnych warunkach, czyli przepłacają za prąd i gaz. A przecież sama zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może pozwolić na oszczędność rzędu nawet 30%! Jeśli przeliczymy sobie zmniejszenie rachunków za energie i gaz ziemny tylko o 10%, to przy założeniu, że kosztuje nas to w roku np. 100 tys. zł to zostaje nam w kieszeni aż 10 tysięcy. Praktycznie bez wysiłku, bo wszystko za nas zrobi nasz nowy sprzedawca.

Tylko czy tańsza energia oznacza lepszą energię?

Tak jak w hotelarstwie liczy się nie tylko cena pokoju ale i jakość usługi, tak w sprzedaży energii coraz częściej jest podobnie. Na przykład, zarówno przy energii elektrycznej jak i gazie ziemnym, warto zwrócić uwagę czy moce zamówione na dane źródło, jak i  grupy taryfowe dostosowane są do faktycznych potrzeb danego obiektu. W dobrych firmach, takich jak EWE, przedsiębiorca dostaje nie tylko energię, ale także profesjonalne doradztwo i obsługę na wysokim poziomie. Doradca, w ramach świadczonych usług, „zaopiekuje się” naszym całym obiektem – powie, co należy zmienić, aby bezkosztowo zoptymalizować rachunki płacone za tę część. Dostosuje także ofertę do potrzeb klienta– jak dobry concierge.

Od czego zatem zacząć ekonomiczne hotelowe „rewolucje”?

Od tego, co najprostsze i co od razu przyniesie wymierne korzyści – porządku z umową na zakup energii. Wystarczy jeden telefon do doradcy takiej firmy jak EWE, a później to my zajmiemy się wszystkim. Nie należy się obawiać procedury, ani odwracalności – dzięki uwolnieniu rynku, każdy może zmieniać sprzedawcę energii dowolną ilość razy – to prostsze niż zmiana operatora telefonicznego. A zatem, do eko-inwestycji na początku wystarczy nam telefon, a potem już tylko długopis, którym podpiszemy nową, lepszą umowę z nowym sprzedawcą.  

Źródło: Hotelarz