Czy Europę czekają ograniczenia w dostępności gazu zimą 2023?

EWE

Obecna sytuacja geopolityczna przyczyniła się do kryzysu energetycznego i znacznego ograniczenia dostaw gazu z terenów Rosji. Dzięki rezerwom unijnym udało nam się przezimować rok 2022, ale co z 2023? Czy w 2023 roku Europę czekają ograniczenia w dostępie do gazu w sezonie zimowym? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czy Europa stanie przed wyzwaniami w dostępie do gazu zimą 2023 roku? Czy powtórzy się zima 2022/2023?

Wygląda na to, że brak dostaw gazu nam nie grozi. Europejski sektor energetyczny wziął się ostro do pracy nad poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza po tym, jak gwałtownie podskoczyła cena gazu w 2022. Wiele osób zastanawia się, jaka będzie cena gazu ziemnego w 2023.

Już zeszłą zimą Unia Europejska korzystała ze swoich rezerw. Zużycie ich dużej części każe sceptycznie patrzeć na możliwość zastosowania tego samego posunięcia w 2023 roku. Jaki jest plan działania, który pozwoli obywatelom spać spokojnie, bez obawy o to, że gaz ziemny będzie kosztował krocie w 2023 roku? Czy Polska zostanie bez gazu w sezonie zimowym? W kolejnym akapicie zmierzymy się z prognozami dostaw gazu na 2023 rok.

Perspektywy ograniczeń w dostawach gazu w Europie podczas zimowego sezonu 2023

Brak gazu w Polsce, w Niemczech i innych krajach UE – czy to możliwe? Scenariusz, w którym kraje europejskie zostaną całkiem odcięte od gazu to wizja iście apokaliptyczna i w praktyce raczej niemożliwa. Pod pewnymi względami sezon zimowy 2023 może być wyzwaniem, a chwilowy brak gazu nie jest całkowicie wykluczony (choć mało prawdopodobny).

Chwilowe braki w dostępie do gazu mają związek z wieloma czynnikami – gospodarczymi, klimatycznymi i ekonomicznymi. Scenariusz zakładający przerwy w dostawach gazu mógł się urzeczywistnić przez opóźnienia w uzyskaniu pełnej przepustowości gazociągu Baltic Pipe, który łączy Polskę z Norwegią rurociągiem ciągnącym się pod powierzchnią Morza Bałtyckiego. Projekt napotkał pewne problemy techniczne, jednak w 2023 to właśnie gaz z Baltic Pipe oraz importowany gaz LNG są głównymi źródłami dostaw gazu dla Polski. Ostatecznie gazociąg Baltic Pipe uzyskał pełną przepustowość pod koniec listopada 2022.

Kolejny powód, dla którego prognozy nie są jednoznaczne to utrzymująca się wojna na Ukrainie i sankcje, którymi została objęta Rosja. To właśnie brak dostaw gazu z Rosji wywołał zeszłoroczną podwyżkę cen gazu. Brak dostaw z Rosji spowodował, że UE musiała korzystać ze swoich rezerw i w trybie awaryjnym szukać nowych źródeł gazu.

Mimo złożonej sytuacji nie ma aktualnie powodów do paniki. Sektor energetyczny podejmuje różne działania, które mają zwiększyć dostęp do gazu w 2023 roku. Europa mocno pracuje nad inwestycjami związanymi z odnawialnymi źródłami energii (słoneczną, wiatrową, geotermalną), a wszystko po to, by mocno zredukować potrzebę korzystania z energii wytwarzanej przy pomocy gazu ziemnego.

Jakie są prognozy dotyczące dostępności gazu w Europie podczas zimy 2023? Czy można pozostać optymistą?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, chwilowe ograniczenia w dostawie gazu są teoretycznie możliwe, ale raczej mało prawdopodobne. Skoro zarówno Polska, jak i Niemcy zostały bez gazu z Rosji, to możemy być pewni, że Unia Europejska nie zostawi nas w potrzebie.

Brak gazu z Rosji zmotywował państwa członkowskie do rozwoju technologii związanych z energią odnawialną. Unia Europejska stworzyła szereg programów i inicjatyw promujących efektywne wykorzystanie energii, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz i inne paliwa kopalne. Dążenie do większej niezależności energetycznej, a także dofinansowywanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii sprawia, że ograniczenia w dostawie gazu w Polsce zimą 2023 wcale nie muszą być tak bolesne.

Zdecydowana większość obywateli sama poszukuje sposobu na polepszenie swojej efektywności energetycznej z jednoczesną redukcją kosztów. Dlatego też w ostatnim czasie można zauważyć mnożące się panele fotowoltaiczne na dachach domów i budynków firmowych. Tego typu inwestycja ma pomóc w niezależności energetycznej i sprawić, by gaz ziemny dla firm był w niższej cenie, a jego sposób dystrybucji i wydobywania stał się bardziej ekologiczny. Wiele osób decyduje się na budowę i eksploatację kotłowni, by zyskać własne pompy ciepła i stać się niezależnym.

Europejski sektor energetyczny przygotowuje się na potencjalne ograniczenia w dostępności gazu w 2023 roku

Europejski sektor energetyczny przygotowuje się na potencjalne ograniczenia i brak gazu w zimie 2023. Wizja wysokiej ceny gazu na sezon „zima 2023” powinna zmotywować UE do podjęcia kroków ku alternatywnym źródłom energii. Przewiduje się, że zużycie gazu w Europie nadal będzie wysokie, ale z tendencją spadkową. W przypadku, gdy popyt okaże się za duży, może dojść do przerw w płynności dostaw i w rezultacie – braku gazu w mieszkaniu wielu obywateli. Podkreślamy jednak, że na chwilę obecną jest to mało prawdopodobny scenariusz.

Zimą nie da się wykluczyć problemów w dostawie gazu. Będą się one wiązać z ograniczeniami w handlu międzynarodowym, dlatego warto już dziś postawić na alternatywne źródła energii lub własne kotłownie. W okresie zimowym Unia Europejska planuje zwiększyć import innych paliw takich jak ropa naftowa i skroplony gaz ziemny, żeby gospodarstwa domowe nie zostały całkowicie odcięte od energii, która jest szczególnie potrzebna do ogrzewania domów i mieszkań.

Aby zminimalizować negatywne skutki ograniczeń w dostępności do gazu, UE podejmuje środki zaradcze w postaci zwiększenia zasobów magazynowych energii różnego pochodzenia. Sektor energetyczny zachęca do oszczędzania energii i korzystania z alternatywnych źródeł w celu zrównoważonego zarządzania popytem. Inwestycja w alternatywne źródła energii pozwala obniżyć rachunki za prąd i gaz, dlatego warto rozważyć zakup paneli fotowoltaicznych i skorzystać z dostępnych programów wsparcia lub rozwoju. Niektóre z firm oferują atrakcyjne sposoby oszczędzania na energii, odkupując jej nadwyżki – w ten sposób działa np. pakiet energia 360.

Czy Europa będzie musiała szukać alternatywnych źródeł energii w przypadku braku gazu zimą 2023?

Wciąż zadajesz sobie pytanie, czy Europa pozostanie bez gazu zimą 2023? A może dalej zastanawiasz się nad tym, czy Polsce grozi brak gazu? Całkowity brak gazu w Europie nam nie grozi! Jednakże jak już wcześniej wspomnieliśmy, mogą spotkać nas chwilowe braki dostawy gazu w gminach. Polska, jak i większość Europy została bez gazu z Rosji, dlatego też już od dłuższego czasu sektor energetyczny inwestuje w źródła alternatywne, które pozwolą zastąpić gaz ziemny.

W jakie alternatywne źródła energii inwestuje sektor energetyczny? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wspomnieć o rezygnacji z instalacji gazowych w domach i mieszkaniach na rzecz ogrzewania elektrycznego. Chodzi tu oczywiście o nowoczesne systemy grzewcze. Energia elektryczna wymaga wzrostu mocy wytwórczej w elektrowniach i wspomaga inwestycję w źródła odnawialne takie jak energia słoneczna, biomasa, czy energia wiatrowa. Unia Europejska postuluje korzystanie z energii termicznej, pochodzącej z pomp ciepła i kotłowni, o których wspomnieliśmy już wcześniej.

Europa może skorzystać także z paliw stałych takich jak drewno i węgiel, jednakże stanie się to tylko w przypadku całkowitego braku dostępu do gazu i innych sposobów na pozyskanie energii. Dlaczego? Korzystanie z tych paliw prowadzi do emisji szkodliwych substancji i kłóci się z unijnymi dyrektywami dotyczącymi walki z globalnym ociepleniem.

Czytaj także: