Jak fotowoltaika poprawia efektywność energetyczną Twojej firmy?

dr hab. Ryszard Stefański

W ostatnich latach, a szczególnie w 2022 roku, przedsiębiorstwa musiały sobie radzić z falą podwyżek cen energii. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Schneider Electric i fundację Digital Poland, między styczniem 2022 r. a marcem 2023 r. problem ten dotknął 86% firm w Polsce.

Wspomniane wyniki badań stanowią tylko dodatkowy argument za oczywistą tezą, że przedsiębiorstwa powinny dążyć do optymalnego wykorzystania energii. Do tego samego nawołuje Unia Europejska. Jednym z priorytetów polityki środowiskowo-klimatycznej Brukseli jest efektywność energetyczna. Sprawdź, jak możesz ją poprawić w firmie dzięki fotowoltaice.

Co to jest efektywność energetyczna? Definicja w ujęciu biznesowym

Ze wspomnianego badania i raportu „Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla przedsiębiorstw w Polsce” wynika, że wzrost rachunków za energię dotknął 65% dużych firm, a także 93% małych i średnich podmiotów. W niektórych działalnościach średnia wysokość miesięcznego rachunku wzrosła o ponad 200%. Przedsiębiorstwa mają duży problem z podołaniem tym wydatkom. Aby sobie poradzić, 35% badanych podniosło ceny, 34% musiało uszczuplić rezerwy kapitałowe, a 28% wykorzystało środki przeznaczone na inwestycje.

Aby uniknąć takich problemów albo zminimalizować ich skutki, firma powinna postawić na efektywność energetyczną. Stanowi ona jeden z priorytetów w polityce Unii Europejskiej. Co to jest efektywność energetyczna?

Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej jest to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, albo w wyniku wykonanej usługi niezbędnej do uzyskania tego efektu.

Opisując prościej, ustawa o efektywności energetycznej definiuje ją jako miarę oszczędności energii lub zwiększenia efektywności jej wykorzystania, ale zakładając utrzymanie lub zwiększenie jakości, komfortu i bezpieczeństwa. Poprawić tę efektywność można poprzez redukcję zużycia, zmniejszenie zapotrzebowania na energię czy minimalizowanie jej strat. Sposobem na to jest także fotowoltaika w firmie, dzięki której rosnące koszty energii nie będą mieć tak dużego wpływu na działalność przedsiębiorstwa. Można się uniezależnić od zewnętrznych dostaw. Kierując się ściśle definicją efektywności energetycznej, inwestycja w energię z odnawialnych źródeł na pewno przekłada się na poprawę ogólnego bilansu energetycznego przedsiębiorstwa.

Ustawa o efektywności energetycznej – podstawy prawne

Celem nowej ustawy o efektywności energetycznej było wdrożenie dyrektywy PE i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. Wprowadzono wiele zmian w zakresie mechanizmu wspierania działań efektywności energetycznej. W 2021 roku doszło do nowelizacji ustawy. Zgodnie z nią do 2030 roku Polska ma zrealizować cel w postaci oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego, co przekłada się na ok. 65 TWh energii elektrycznej. Celem tej nowelizacji było dostosowanie przepisów do wymagań unijnych.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą duże przedsiębiorstwo, notujące obrót roczny powyżej 50 mln i dodatkowo albo zatrudniające powyżej 250 osób, albo mające sumę bilansową w wysokości co najmniej 43 mln euro, musi co 4 lata przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa lub zlecić jego przeprowadzenie.

Efektywność energetyczna odgrywa ważną rolę w przemyśle, czy w przypadku budynków użyteczności publicznej, ale nie tylko. W prawie każdej działalności dbałość o te kwestie przynosi wymierne korzyści.

Fotowoltaika, a efektywność energetyczna przedsiębiorstwa – zacznij od ustalenia własnego zużycia

Prąd dla firm może przestać stanowić kosztowny problem dzięki dobrze dopasowanej instalacji. Przedsiębiorstwo będzie bazować na energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Przed realizacją takiego projektu warto zdecydować się na doradztwo energetyczne, aby ustalić poziom wykorzystania energii i dobrać profil zużycia własnego, czyli tzw. autokonsumpcji.

Przeważnie zapotrzebowanie firm jest dużo większe niż gospodarstw domowych. W przypadku tych pierwszych montowana fotowoltaika przekracza często moc 50 kWp. Jeszcze kilka miesięcy temu realizacja przedsięwzięcia o takiej mocy wymagała pozwolenia na budowę, co wiązało się z kosztowną i długą procedurą. Obecnie z tego obowiązku są zwolnione instalacje nawet do 150 kWp.

Efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Znaczenie mają odpowiedni dobór elementów składowych instalacji, jakość wykonania prac montażowych czy temperatura pracy ogniw. Duży wpływ na efektywność fotowoltaiki ma to, kto odpowiadał za jej realizację i z jakich skorzystał rozwiązań.

Oczywiście, efektywność energetyczną przedsiębiorstwa można poprawić także innymi działaniami. Należą do nich m.in. wymiana oświetlenia i parku maszyn na bardziej energooszczędne czy przeprowadzenie termomodernizacji.

Ile można zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej w firmie? Zwrot już w trzy lata!

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę, a część korzysta przy tym z zewnętrznego finansowania. W grudniu 2022 roku spółka Millennium Leasing poinformowała, że do tej pory sfinansowała instalacje o wartości 360 mln złotych dla ponad 3,3 tys. klientów. Dzięki fotowoltaice firmy są w stanie łatwiej przewidzieć koszty prądu. Wysoka rynkowa cena energii elektrycznej powoduje, że skrócił się czas zwrotu z inwestycji, który może teraz wynieść nawet 3-4 lata.

Czy fotowoltaika się opłaca? Dobrze dopasowana instalacja, która składa się z wysokiej jakości podzespołów, szybko się zwróci. Warto stawiać na rozwiązania wydajne, trwałe i mające długi okres gwarancji. Jakie oszczędności może zapewnić fotowoltaika dla firmy? To zależy, na jaką instalację możesz sobie pozwolić. Czy masz na tyle dużą powierzchnię, aby umieścić liczbę paneli, dzięki którym wyprodukujesz wystarczająco dużo energii?

Załóżmy, że na dachu zmieści się instalacja o mocy ponad 150 kWp, która wyprodukuje ponad 150 kWh energii. Ile kosztuje fotowoltaika? Cena zależy od wielu czynników, ale w przeliczeniu na 1 kWp – od 3 do 5 tys. zł, co oznacza, że koszt instalacji wyniesie od 450 do 750 tys. zł. Sprawdź, jaką płacisz stawkę za energię, aby ustalić okres zwrotu inwestycji i szacowane roczne oszczędności.

Opłacalność fotowoltaiki jest bezdyskusyjna. Jeśli firma ma wolny teren wokół przedsiębiorstwa albo duży dach, powinna rozważyć tę inwestycję. Instalacja jest niemal bezobsługowa, a na poszczególne podzespoły obowiązuje długa gwarancja.

Kolejną zaletą instalacji w firmie jest bezpieczeństwo energetyczne. W przypadku posiadania magazynu energii uniezależnisz się od przerw w dostawie prądu, które mogą być bardzo kosztowne dla Twojej firmy. Przyszłe wzrosty cen energii także nie będą tak kłopotliwe. Produkujesz więcej prądu, niż potrzebujesz? Możliwy jest odkup energii z fotowoltaiki, który przyniesie Ci dodatkowe wpływy. Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę odkupu.

Pozafinansowe korzyści związane z wdrożeniem projektów OZE w przedsiębiorstwie

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się nie tylko z oszczędnościami. Fotowoltaika jest bezemisyjna, a tym samym Twoja firma ogranicza przedostawanie się dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do środowiska. Ekologia i dbałość o przyrodę odgrywają coraz istotniejszą rolę. Przedsiębiorstwa dbają o te kwestie, ale mają one także znaczenie dla klientów. Badania pokazują, że konsumenci lepiej postrzegają firmy, które są zaangażowane społecznie, co wynika m.in. z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia. Okazuje się, że:

  • 59% ocenia korzystniej przedsiębiorstwa zaangażowane w ekologię i ochronę środowiska,
  • 57% docenia firmy angażujące się w wydarzenia społeczne.

Zatem korzyści dla środowiska, jakie niesie fotowoltaika, mają znaczenie. Jeśli przedsiębiorstwo nie ma środków na inwestycję, może skorzystać z zewnętrznego finansowania. Obecnie na rynku dostępne są dwa programy pomocowe dla właścicieli firm, mowa o Kredycie ekologicznym i FEnIKS. Z obu efektywnie korzystamy, pozyskując już 4,4 mln zł dotacji na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach. Nabory dla ww. programów zaplanowane są w najbliższych kilku miesiącach, więc warto już teraz skontaktować się z nami ws. kompleksowej obsługi wniosków i otrzymania dofinansowania.

~ Ryszard Stefański – dyrektor Działu Rozwoju EWE

Czytaj także: