Niektóre nawyki sprawiają, że ciepło używane jest nieefektywnie, nieekonomicznie. Można jednak zmniejszyć zużycie gazu i oszczędzać na ogrzewaniu bez jakichkolwiek inwestycji – a jedynie stosując się do kilku prostych zasad, które przedstawiamy poniżej:
1. Regulacja temperatury:
Zalecamy obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których rzadko się przebywa (takich jak pomieszczenia gospodarcze, garaż) – do 15 stopni. Warto także obniżyć temperaturę w pomieszczeniach podczas nieobecności domowników (gdy przebywają oni w pracy lub na urlopie). Spowoduje to mniejsze zużycie energii. Kolejny sposób na lepsze wykorzystanie ciepła to zróżnicowanie temperatury w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia (sypialnia, kuchnia, salon). Dodatkowo, dzięki ustawieniu nocnego trybu ogrzewania, czyli obniżeniu temperatury w salonie o 1 stopień przed pójściem spać, uzyskuje się nawet o 5 do 15% mniejsze zużycie ciepła. W ten sposób można zaoszczędzić nawet około 30 m3 gazu ziemnego rocznie.
Podwyższanie temperatury w pomieszczeniach o jeden stopień powoduje zwiększenie zużycia ciepła o ok. 6%.
2. Odpowietrzenie i łatwy dostęp do kaloryferów:
Kiedy? Przed sezonem grzewczym i zawsze wtedy, gdy działają nieprawidłowo (nie nagrzewają się równomiernie lub słychać w nich szum przepływu wody). Nie należy zastawiać kaloryferów meblami, ani zasłaniać ich np. zasłonami. Jest to ważne, ponieważ ciepło grzejnika zasłoniętego zasłoną lub meblami krąży między oknem, a zasłoną, zamiast ogrzewać pokój. Zachęcamy także do umieszczenia folii za kaloryferem. Montaż folii niewiele kosztuje, ale przynosi dobry efekt, ponieważ przekierowuje ciepło w stronę pomieszczenia i nie pozwala, by wnikało ono w ścianę.
3. Wietrzenie pomieszczeń to kolejny dobry nawyk, dzięki któremu można zaoszczędzić na ogrzewaniu:
Mieszkanie należy wietrzyć regularnie, dwa razy dziennie, intensywnie, ale krótko. Długotrwałe wietrzenie przy uchylonych oknach jest nieefektywne, ponieważ ciepło ucieka przez otwarte okno – pomieszczenie wychładza się, mimo pracy grzejników. Koniecznie trzeba pamiętać, aby przed wietrzeniem zakręcić kaloryfery.