Kogeneracja, czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym…gazie

EWE

Jak podnieść efektywność energetyczną w firmie? W dobie ciągłych podwyżek to pytanie z pewnością pojawia się w głowie niejednego przedsiębiorcy w naszym kraju. Kogeneracja – to rozwiązanie, które daje gwarancję na obniżenie kosztów związanych z pozyskiwaniem energii.

Kogeneracja – co to jest?

Najkrócej ujmując, dostarcza Twojej firmie energię elektryczną i ciepło w jednym procesie technologicznym – spalania gazu ziemnego. Co to oznacza dla Twojego przedsiębiorstwa? Znaczne oszczędności na rachunkach za prąd i energię cieplną dzięki mniejszemu zużyciu paliwa.

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce decyduje się na wdrożenie technologii kogeneracji. Są dwa powody tego stanu rzeczy. Pierwszym – szukanie rozwiązań mających na celu oszczędności ekonomiczne, drugim – wymogi Unii Europejskiej (redukcja emisji CO2 dla państw członkowskich do poziomu 55% w 2030 r., w porównaniu z 1990 r.). Sporo firm nadal korzysta z węgla, dlatego konieczne jest stopniowe przeprowadzanie zmian. Z pomocą przychodzi państwo oferując możliwość ubiegania się o dofinansowanie takiej instalacji w przedsiębiorstwie.

Kogeneracja – co to znaczy, jak działa?

W procesie kogeneracji paliwo dostarczane w postaci gazu ziemnego i biomasy (kogeneracja gazowa) lub innych źródeł odnawialnych oraz konwencjonalnych, przetwarzane jest jednocześnie na ciepło i energię elektryczną. Prąd powstaje identycznie jak w elektrowniach – wprowadzając w ruch obrotowy wirnik generatora prądu. Energia cieplna, powstała jako ciepło odpadowe, wykorzystywana jest do ogrzewania wody, budynków oraz zasilania instalacji technologicznych.

Kogeneracja – schemat działania

Czy to rozwiązanie dla Twojej firmy?

Gdzie kogeneracja jest wykorzystywana? Technologia ma szczególne zastosowanie w obiektach z wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną lub gorąca wodę. Są to przede wszystkim przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, zakłady produkcyjne, hotele, biurowce, szpitale, czy też budynki i osiedla mieszkaniowe. 

Co zyskujesz?

Czy kogeneracja się opłaca? Zastosowanie procesu kogeneracji to gwarancja niższych kosztów pozyskiwania energii i najskuteczniejsza forma podniesienia efektywności energetycznej w firmie. Połączenie wytwarzania prądu z jednoczesnym wytwarzaniem ciepła podnosi efektywność systemu nawet o 30-40% (efektywność pow. 10% znaczy, że kogeneracja jest wysokosprawna), redukując tym samym zużycie potrzebnego paliwa. Tak produkowany prąd i ciepło są tańsze niż tradycyjny zakup energii z sieci.

Obok czynniku ekonomicznego bardzo ważną korzyścią jest również czynnik ekologiczno-wizerunkowy. Kogeneracja doskonale wpisuje się we wszechobecny trend zmiany „czarnej” energii na „zieloną”. Nie tylko ograniczasz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i masz realny wpływ na jakość powietrza w okolicy, ale również zużywasz mniej paliwa w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Kolejną zaletą jest uniezależnienie się od sieci energetycznej. Wytwarzasz prąd i ciepło na miejscu, bez nerwowych oczekiwań na wznowienie dostawcy energii po awarii, do których dochodzi z różnych powodów. 

Case study – zwrot po 4 latach, 5 tys. oszczędności miesięcznie

Ogromną zaletą kogeneracji jest krótki czas zwrotu z inwestycji. W przypadku jednego z naszych klientów inwestycja w kogenerację zwróciła się już po 4 latach. Omawiany przypadek dotyczy zakładu produkcyjnego z branży gastronomicznej. Dokładny audyt firmy, optymalizacja i modernizacja systemu źródeł zasilania w przedsiębiorstwie pozwala obecnie na średnie, miesięczne oszczędności na poziomie 5 tys. zł.

Zacznij oszczędzać!

Dowiedz się więcej na temat kogeneracji, jakie są możliwości instalacji tej technologii w Twojej firmie, ile kosztuje kogeneracja i ile możesz zyskać. Przeprowadzimy bezpłatny audyt i doradzimy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.