Lubuskie powietrze czystsze o 1.396.506 ton CO2 i 12.533 ton pyłów dzięki EWE

W Polsce aż 70% domów jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu pieców węglowych. Bardzo często są to przestarzałe kotły o niskich parametrach emisyjnych, a ich użytkowanie skutkuje wysoką emisją pyłów i substancji rakotwórczych benzo(a)pirenu. Każdy domek jednorodzinny ogrzewany w taki sposób emituje do atmosfery 3,4 tony CO2 (dwutlenku węgla) oraz 4 kg pyłów (PM2,5 i PM10). Domowe kotłownie opalane węglem lub innymi paliwami stałymi, a często również i śmieciami są głównym źródłem zapylenia powietrza w Polsce.  

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 50 miast w Unii Europejskiej aż 33, w których występuje największe stężenie pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Miastami wymienianymi jako najbardziej zanieczyszczone są: Żywiec, Kraków, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Skawina i Nowy Sącz.

Według Wojewódzkiego Inspektoriatu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w marcu br. w niektórych miastach województwa lubuskiego również zanotowano przekroczenia emisji zanieczyszczeń w powietrzu. W południowej Polsce rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza wystąpiło w styczniu 2017 r. Normy pyłów PM2,5 i PM10 zostały przekroczone nawet o ponad 3000% w stosunku do ustalonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego poziomu alarmowego, który wynosi 300 mikrogramów na metr sześcienny. W takich sytuacjach samorządy powinny podjąć specjalne doraźne działania. Smog w Polsce występuje przede wszystkim w sezonie grzewczym, czyli pomiędzy wrześniem a kwietniem.

Coraz więcej z nas aktywnie dba o środowisko, segreguje odpady czy ogranicza zużycie plastiku. Niestety jest również wiele osób, które nie zwracają uwagi na aspekt ekologiczny i do pieców trafiają materiały nieprzeznaczone do palenia, odpady z gospodarstwa domowego, śmieci. Nie każdy pamięta, że oddychamy tym, czym palimy w naszych kotłowniach. Dużym problemem są stare piece węglowe i złej jakości węgiel wykorzystywany często do ogrzewania domostw.

Słyszymy, że należy systemowo zastanowić się, co zrobić, aby w Polsce oddychało się czystszym powietrzem. Jednym z możliwych rozwiązań, jest wymiana starych pieców węglowych na nowoczesne kotły np. gazowe. W województwie lubuskim od 18 lat działa spółka gazownicza EWE energia, która dostarcza to ekologiczne źródło energii do domów i firm własnymi gazociągami. Już ponad 15 tys. klientów skorzystało z możliwości użytkowania nie tylko wygodnego, ale również ekologicznego źródła energii jaki proponuje firma - gazu ziemnego.

Gaz ziemny to najbardziej ekologiczne źródło, które nie emituje dwutlenku węgla, siarki, sadzu oraz pyłów, dzięki czemu otoczenie pozostaje czyste.

„Mamy nadzieję, że coraz więcej starych pieców węglowych zostanie zastąpionych gazowymi, to będzie milowy krok w ratowaniu środowiska, nie tylko dla nas ale również dla naszych dzieci i wnuków. Jesteśmy dumni z tego, że mamy realny wpływ na ochronę środowiska i jakość powietrza w województwie lubuskim.” - mówi Daniel Waschow Prezes Zarządu EWE. „Co roku organizujemy akcje wspierające mieszkańców gmin, w których działamy, w zakresie wymiany starych, zanieczyszczających powietrze pieców węglowych na ekologiczne i wysokiej sprawności kotły gazowe.” – dodaje Prezes EWE.

EWE podczas 18 letniej działalności na rynku gazowniczym obniżyła o około 1.396.506 ton CO2 i 12.533 ton pyłów emitowanego do powietrza. Każdy kolejny dom jednorodzinny przyłączony do sieci gazowej to obniżenie średnio o 3,40 tony CO2 oraz 4 kg pyłów rocznie.

Czy wiesz, że …

Rocznie z powodu smogu w Polsce umiera aż 45 000 osób? Dla porównania każdego roku w Polsce w wypadkach ginie ok. 3300 osób. Źródło: polskialarmsmogowy.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczone powietrze i jego skutki wpływają również na finanse kraju. Szacuje się, że z tego powodu tracimy ok. 100 mld dolarów.

Źródło: Gazeta Lubuska