Programowanie oszczędności - jedna z najważniejszych zalet gazu ziemnego

Rozmowa z Jakubem Zastawnym, Dyrektorem Działu Sprzedaży EWE

O ogrzewaniu gazowym często mówi się, że za wygodę trzeba słono płacić. Ile w tym prawdy?

Czy słono płacimy czy nie to pojęcie względne, ale w EWE na pewno mniej niż się spodziewamy. Gaz niesłusznie uważany jest za stosunkowo drogie paliwo. Nie lubimy obciążać swojego budżetu, ale lubimy mieć wygodnie oraz ciepło, a gaz ziemny jest najtańszym z wygodnych w obsłudze źródeł ciepła. By się o tym przekonać, wystarczy spotkać się z naszym doradcą, a on przeprowadzi bezpłatną kalkulację kosztów ogrzewania gazem ziemnym. Nie słuchajmy tego co mówią inni, ponieważ symulacja kosztów jest zawsze indywidualna, a wpływ na wyliczenia mają różne czynniki, takie jak  np. powierzchnia oraz stan techniczny budynku czy kubatura budynku. Zachęcam zatem do indywidualnego wyliczenia kosztów użytkowania, bo wygoda gazu ziemnego jest bezkonkurencyjna.

A dodatkowo na gazie można łatwo zaoszczędzić – wystarczy zastosować parę naprawdę prostych zasad.

To prawda. Po pierwsze – nie przegrzewać, tylko ustawić w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę na termostacie – inna będzie w ciasnej kuchni, a inna w przestronnym salonie. Odpowiednia temperatura to taka, która odpowiada nam, ale warto znać zalecane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i sprawdzić, czy są one dla nas optymalne. Po drugie, dbajmy o instalację grzewczą. Na szczęście nie jest ona zbyt wymagająca. Zwykle wystarczy, gdy fachowiec raz w roku sprawdzi system grzewczy. Po trzecie – nie pozwólmy ciepłu uciekać. Wietrzenie pokoi powinno być krótkie
ale intensywne, najlepiej dwa razy dziennie, po 5 minut.

Przy porównywaniu kosztów ogrzewania węglowego i gazowego przeciętny Kowalski nie bierze pod uwagę aspektu wydajności/sprawności kotła. A ma to chyba dość istotne znaczenie?

Sprawność kotłów gazowych jest znacznie wyższa od kotłów opalanych węglem. Ponadto rozpatrując różne źródła ogrzewania pamiętajmy, że dom budujemy na wiele lat. Dziś może nam nie przeszkadzać dorzucanie opału, zamawianie węgla albo pamiętanie o uruchomieniu pieca, żeby wykąpać się w ciepłej wodzie. Ale za kilka lub kilkanaście lat docenimy ten komfort, że wystarczy tylko ustawić odpowiednio termostat.

Na ile instalacja gazowa w domu daje możliwości kontrolowania zużycia „błękitnego paliwa”, a co za tym idzie – ograniczania kosztów?

Programowanie oszczędności - to jedna z najważniejszych zalet gazu ziemnego. Ustawiamy niską temperaturę, gdy nie ma nas w domu a ustawiamy ją na wyższą na  kilkanaście minut przed powrotem z pracy czy ze szkoły, by na wejściu cieszyć się ciepłem. Teraz w najnowocześniejszych instalacjach możemy to zrobić nawet przez Internet – z telefonu czy tabletu. I nie musimy się bać, że kiedy wyjedziemy na ferie zimowe, zastaniemy po powrocie popękane rury – odpowiednie ustawienia zapobiegają wymrożeniu domu. Poza tym, w przypadku gazu ziemnego płacimy po prostu za realne zużycie – za taką ilość paliwa, jaką zużyliśmy bez konieczności płacenia za zapas. W naszej firmie można wybrać jedno z dwóch wygodnych sposobów rozliczeń – opłaty według stanu licznika albo, jeśli ktoś lubi planować wydatki, i z góry wiedzieć ile zapłaci – równomierne rozłożenie opłat na cały rok – jak w przypadku ciepła z ciepłowni. Czyli po prostu z gazem wszystkie koszty mamy pod kontrolą i możemy elastycznie nimi zarządzać. Dodatkowo nie musimy kupować gazu na zapas albo go „domawiać” – w przeciwieństwie do innych nośników np. drewna czy węgla. Nie musimy się martwić jaka przyjdzie zima, bo gazu na pewno nam nie zabraknie, ani nie będzie go za dużo.

Od czego właściwie zależy cena gazu dla konsumenta? Czy odbiorcy gazu EWE mogą być spokojni o stabilność wysokości opłat?

W przypadku cen gazu ziemnego mamy do czynienia z kontrolą, co oznacza, że nie może być dowolnie ustanawiana przez firmę. Nad regulacją poziomu cen gazu ziemnego czuwa niezależna instytucja państwowa – Urząd Regulacji Energetyki i zgodnie z polskim prawem energetycznym dostawca, czyli EWE również, musi uzyskać akceptację. Należy jednak podkreślić, że ceny gazu w ciągu ostatnich 10 lat charakteryzowały się dużą stabilnością, w przeciwieństwie do cen innych źródeł ogrzewania np. oleju opałowego czy węgla, których sezonowe wzrosty i duże amplitudy wahań były często mocno odczuwalne przez klientów. Przypominamy, że w roku ubiegłym jak również w bieżącym, a dokładnie od 22 lipca, EWE energia obniża ceny gazu dzięki czemu nasi klienci zaoszczędzą nawet do 16,4%.

Źródło: Dziennik Łódzki