Przyłączenie domu do sieci gazowej

Przyłączenie do sieci gazowej dla domów - EWE.pl

 • przyłączenie domów do sieci gazowej EWE obejmuje 52 gminy w 7 województwach
 • 18 tys. – tyle przyłączeń wykonaliśmy do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw
 • paliwo gazowe to najbardziej ekologiczne źródło ciepła, które nie zanieczyszcza powietrza

5 prostych kroków do przyłączenia do sieci gazowej EWE:

1. Złożenie wniosku o przyłączenie

Zdecydowałeś się na ogrzewanie domu gazem ziemnym? Gratulujemy dobrego wyboru! Zanim przystąpisz do planowania inwestycji upewnij się, że Twój dom znajduje się w obszarze sieci EWE.

Jesteś w zasięgu naszej sieci gazowej? Świetnie, możemy przystąpić do formalności, postaramy się jak najwięcej załatwić za Ciebie, ale pierwszy krokiem jest złożenie do EWE wniosku o przyłączenie do sieci.

Pamiętaj, że czas realizacji przyłączenia to okres co najmniej 6 miesięcy – uwzględnij ten fakt przy planowaniu terminu rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego przed terminem grzewczym – nie zwlekaj z wypełnieniem wniosku o przyłączenie do sieci gazowej EWE.

2. Podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej

Doradca EWE, na podstawie złożonego przez Ciebie wniosku, przygotuje umowę przyłączenia Twojej nieruchomości do sieci gazowej. W ciągu 14 dni od jej podpisania musi nastąpić wpłata zaliczki w wysokości 1000 zł. Po otrzymaniu zaliczki EWE rozpoczyna prace projektowe dotyczące wykonania przyłącza gazowego.

Umowę z EWE możesz podpisać bez wychodzenia z domu – online – jedno kliknięcie i dokument podpisany!

3. Projektowanie przyłącza oraz wewnętrznej instalacji gazowej

Instalacja gazowa składa się z dwóch części – przyłącza na zewnątrz budynku, a także instalacji wewnętrznej, wykonywanej w Twoim domu. Każda z nich wymaga prac projektowych, uzyskania opinii i pozwoleń oraz pracy kilku specjalistów (projektantów, firmy budowlanej, instalatora, kierownika budowy).

Pamiętaj! Termin zgłoszenia budowy wewnętrznej instalacji gazowej przez starostwo powiatowe to ok. 1-2 miesiące. Uwzględnij to w swoim harmonogramie prac!

My przejmujemy wszelkie formalności związane z budową przyłącza gazowego. Wykonanie prac zlecamy współpracującej z nami firmie podwykonawczej. Dzięki temu masz pewność, że przyłącze zostanie przygotowane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

4. Budowa instalacji gazowej

Wybierz wykonawcę instalacji w swoim domu, z podejściem pod gazomierz w szafce gazowej. Do rozpoczęcia budowy instalacji wewnątrz Twojego budynku nie jest konieczne gotowe przyłącze gazowe – obie instalacje zostaną połączone przez EWE po zakończeniu prac.

Pamiętaj! Im bliżej sezonu grzewczego, tym trudniej zarezerwować termin u instalatora.

5. Podpisanie umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego

Złóż wniosek, na podstawie którego przygotujemy umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego. Zrobisz to elektronicznie – tutaj – wybierając Gaz ziemny, mam przyłączenie do sieci w sekcji „Czego potrzebujesz”.

6. Odbiór wewnętrznej instalacji gazowej

Po wykonaniu wszystkich prac instalacyjnych nadszedł czas na korzystanie z ekologicznego źródła ciepła! Złóż zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym (znajdziesz je tutaj) oraz opłać fakturę końcową za wykonane przyłącze.

My montujemy gazomierz i od tej chwili możesz korzystać z ogrzewania gazowego!

 1. Cena

  Podane poniżej ceny opłaty przyłączenia do sieci obowiązują od dnia 01.01.2023 r.

  Opłata za przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej EWE  zależy od tego, jak daleko od sieci gazowej zlokalizowany jest budynek bądź granica twojej działki.

  Opłata za przyłączenie do sieci gazowej (miejsce styku przyłącza i szafki gazowej) o długości do 15 metrów wynosi 2.793,70 zł brutto*.
  W tę cenę wliczony jest projekt przyłącza, szafka gazowa, koszty wszystkich elementów potrzebnych do jego budowy (trójnik siodłowy, kształtki, rury przewodowe, zawór główny, reduktor z zaworem bezpieczeństwa i wysokiej klasy gazomierz), a także koszt robocizny.

  Jeśli natomiast długość przyłączenia do sieci gazowej (miejsce styku przyłącza i szafki gazowej) będzie dzielić odległość większa, niż 15 metrów, opłata za każdy dodatkowy metr przyłącza wyniesie 129,65 zł/mb brutto*.


  * Opłata przyłączeniowa do sieci gazowej dla przyłącza o mocy do 110 kWh/h.

  Wypełnij wniosek online>>

  Opłata przyłączeniowa zgodna z „Taryfą nr 18 dla Paliw Gazowych” zatwierdzoną decyzją Prezesa URE nr DRG.DRG-2.4212.64.2022.AG. i opublikowaną w dniu 16.12.2022 r.

 2. Etapy budowy przyłącza gazowego

  Do sieci gazowej EWE możesz podłączyć dom gotowy lub dom w budowie. 

  Jeśli w Twoim domu funkcjonuje już instalacja grzewcza na węgiel, olej lub inny nośnik ciepła, po wprowadzeniu modyfikacji możesz wykorzystać ją do ogrzewania gazem ziemnym. O dokładny zakres takich modyfikacji zapytaj swojego instalatora.

  Cały proces przyłączenia do sieci gazowej obejmuje 5 kroków:

  Krok 1: Złożenie wniosku o przyłączenie>>
  Krok 2: Podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej>>
  Krok 3: Projektowanie przyłącza oraz wewnętrznej instalacji gazowej>>
  Krok 4: Budowa instalacji gazowej>>
  Krok 5: Odbiór wewnętrznej instalacji gazowej>>

  Zanim zaczniesz realizować Twój plan przyłączenia domu do sieci gazowej EWE zbierz następujący dokument:

  1. Mapa sytuacyjna z zaznaczoną działką, na której znajduje się obiekt który ma zostać przyłączony do sieci gazowej EWE.

  Pamiętaj! Na każdym etapie inwestycji Doradcy służą pomocą, przejmują na siebie wiele obowiązków, dopilnowują formalności i koordynują terminy. Dzięki temu, cały proces przyłączenia do sieci gazowej EWE przebiega sprawnie i bezproblemowo - Formularz kontaktowy z Doradcą Klienta EWE >>

  Prosimy pamiętać, że czas realizacji przyłączenia to okres co najmniej 6 – 7 miesięcy – prosimy o uwzględnienie tego faktu przy planowaniu przez Państwa terminu rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego.

 3. Poznaj zalety gazu ziemnego