Smog

Co to jest smog?
Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku zanieczyszczenia środowiska spowodowane działalnością człowieka (np. dym, spaliny) oraz występowania określonych zjawisk atmosferycznych tj. bezwietrzna pogoda oraz duże zamglenie.

Skąd się bierze smog?
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce (powstania smogu) jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów na paliwa stałe w gospodarstwach domowych, w dużych firmach produkcyjnych, a także zanieczyszczenia wynikające z komunikacji.

Dlaczego smog jest taki niebezpieczny?
Niebezpieczne związki chemiczne (PM 2,5 i PM 10) zawarte w smogu bardzo negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, a zwłaszcza zdrowie małych dzieci i osób starszych. Choroby, jakie wywołuje smog to: astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa, a także paraliż układu oddechowego.

Jaki jest poziom alarmu smogowego?
Poziom alarmu smogowego w Polsce wynosi 300 mikrogramów na metr sześcienny i jest ustalany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Do rekordowo wysokiego przekroczenia norm pyłów PM 2,5 i PM10 doszło w styczniu 2017 r. – przekroczone zostały normy nawet o 3000%. Najwyższy poziom smogu w Polsce występuje w miesiącach od września do kwietnia, czyli w tzw. miesiącach grzewczych.


Jak to się dzieje, że smog jest taki duży w sezonie grzewczym?
Wiele osób zapomina o tym jak ważna jest dla nas jakość powietrza którą oddychamy. I do ogrzewania swoich domów wykorzystuje stare piece, węgiel słabej jakości, a także różnego rodzaju śmieci, np. plastikowe butelki.


Co zrobić aby poprawić jakość powietrza w Polsce?
Poprawa jakości powietrza to proces, który zależy od nas wszystkich.
Po pierwsze należy wymienić stare kotły na nowsze, które generują mniej zanieczyszczeń.
Po drugie jakość oraz rodzaj paliwa jakie jest wykorzystywane do ogrzewania - tutaj wystarczy wybrać ekologiczne źródło ogrzewania jakim jest gaz ziemny. Gaz ziemny to najbardziej ekologiczne źródło, które nie emituje dwutlenku siarki, sadzy oraz pyłów.
Więcej informacji na temat gazu ziemnego od EWE znajdziesz tutaj >>
Po trzecie budowanie świadomości i edukacja.

Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza na terenie całej Polski sprawdzisz tutaj>>

Pamiętaj dbając o dobrą jakość środowiska dziś, dbasz o jakość powietrza dla siebie i przyszłych pokoleń.

EWE podczas 20 letniej działalności na rynku gazowniczym obniżyła o około 1.396.506 ton CO2 i 12.533 ton pyłów emitowanego do powietrza. Każdy kolejny dom jednorodzinny przyłączony do sieci gazowej to obniżenie średnio o 3,40 tony CO2 oraz 4 kg pyłów rocznie.

EWE nie próżnuje w walce ze smogiem!

  • W 2018 r. burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn Rafał Drab oraz prezes EWE Dariusz Brzozowski podpisali list intencyjny o wspólnym działaniu na rzecz ochrony powietrza w gminie Działoszyn (woj. łódzkie), a w ramach kampanii antysmogowej, na ulicach Działoszyna EWE rozdało 3000 półmasek antysmogowych!
    Zobacz szczegóły kampanii antysmogowej w Działoszynie - kliknij tutaj>>
  • W 2017 r. EWE w ramach kampanii antysmogowej rozdało 5000 półmasek antysmogowych wśród mieszkańców Wielunia (woj. łódzkie) - zobacz więcej>>

Zadbajmy razem o czyste powietrze w Twojej okolicy!

Poleć gaz ziemny i odbierz 300 zł na zakupy!