Smog

Co to jest smog?
Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku zanieczyszczenia środowiska, spowodowane działalnością człowieka (np. dym, spaliny) oraz występowaniem określonych zjawisk atmosferycznych tj. bezwietrzna pogoda oraz duże zamglenie.

Skąd się bierze smog?
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce (powstania smogu) jest „niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów na paliwa stałe w gospodarstwach domowych, niewielkich kotłowniach i firmach, a także zanieczyszczenia wynikające z komunikacji.

Dlaczego smog jest taki niebezpieczny?
Niebezpieczne związki chemiczne (PM 2,5 i PM 10) zawarte w smogu bardzo negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, a zwłaszcza zdrowie małych dzieci i osób starszych. Choroby, jakie wywołuje smog to: astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa, a także paraliż układu oddechowego.

Jaki jest poziom alarmu smogowego?
Poziom alarmu smogowego w Polsce wynosi obecnie 150 mikrogramów na metr sześcienny. Do rekordowo wysokiego przekroczenia norm pyłów PM 2,5 i PM10 doszło w styczniu 2017 r. – normy zostały przekroczone nawet o 3000%. Najwyższy poziom smogu w Polsce występuje w miesiącach od września do kwietnia, czyli w tzw. okresie grzewczym.

Jak to się dzieje, że smog jest taki duży w sezonie grzewczym?
Wiele osób zapomina o tym jak ważna jest dla nas jakość powietrza którą oddychamy. I do ogrzewania swoich domów wykorzystuje stare piece, węgiel słabej jakości, a czasami nawet różnego rodzaju śmieci, np. plastikowe butelki.

Co zrobić aby poprawić jakość powietrza w Polsce?
Poprawa jakości powietrza to proces, który zależy od nas wszystkich.

  • Po pierwsze należy wymienić stare kotły na nowsze, które generują mniej zanieczyszczeń.
  • Po trzecie budowanie świadomości i edukacja.

Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza na terenie całej Polski sprawdzisz tutaj>>

Pamiętaj, że dbając o dobrą jakość środowiska dziś, dbasz o jakość powietrza dla siebie i przyszłych pokoleń!


EWE podczas 20 letniej działalności na rynku gazowniczym obniżyła o około 1.396.506 ton CO2 i 12.533 ton pyłów emitowanego do powietrza. Każdy kolejny dom jednorodzinny przyłączony do sieci gazowej to obniżenie średnio o 3,40 tony CO2 oraz 4 kg pyłów rocznie.

EWE nie próżnuje w walce ze smogiem!

  • W 2018 r. burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn Rafał Drab oraz prezes EWE Dariusz Brzozowski podpisali list intencyjny o wspólnym działaniu na rzecz ochrony powietrza w gminie Działoszyn (woj. łódzkie), a w ramach kampanii antysmogowej, na ulicach Działoszyna EWE rozdało 3000 półmasek antysmogowych!
    Zobacz szczegóły kampanii antysmogowej w Działoszynie - kliknij tutaj>>
  • W 2017 r. EWE w ramach kampanii antysmogowej rozdało 5000 półmasek antysmogowych wśród mieszkańców Wielunia (woj. łódzkie) - zobacz więcej>>

Zadbajmy razem o czyste powietrze w Twojej okolicy!