Smog to palący problem wielu polskich miast

Pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza plasujemy się w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej. Jednak mimo licznych akcji edukacyjnych i komunikatów w mediach społeczna świadomość zagrożeń związanych ze smogiem wydaje się dość niska. Często problem jest bagatelizowany i kojarzony przede wszystkim z dużymi aglomeracjami miejskimi, spalinami samochodów oraz z intensywnymi działaniami przemysłu.

Skąd ten smog?

Tymczasem główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja, czyli spaliny z pieców i kotłów na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. To właśnie w zwykłych gospodarstwach domowych powstaje ponad 50% całkowitej emisji pyłu zawieszonego i ponad 80% emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Szacuje się, że truje nas około 3 milionów pieców niespełniających żadnych norm emisyjnych.
Sytuację pogarsza obojętność na jakość stosowanego paliwa. Węgiel, muł węglowy, stare meble, opony, nielegalne tworzywa sztuczne – brak wyobraźni w tym zakresie przekłada się bezpośrednio na dramatyczne statystyki, które mówią, że rocznie smog zabija w Polsce około 45 tysięcy osób.

Smog niszczy zdrowie i zabija

Smog w pierwszej kolejności najbardziej szkodzi osobom starszym i dzieciom, ale tak naprawdę nie oszczędza nikogo – daje się we znaki także osobom młodym i w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Do najłatwiej zauważalnych skutków przebywania w zanieczyszczonym środowisku należą dolegliwości ze strony układu oddechowego, ale także układu odpornościowego: częściej chorujemy, łatwiej zapadamy na infekcje układu oddechowego, doświadczamy ostrych objawów astmy czy obturacyjnej choroby płuc. U osób starszych smog niekorzystnie wpływa na pracę umysłu i układ nerwowy, dużo łatwiej przedostaje się do krwiobiegu, gdzie może stać się zalążkiem wielu poważnych chorób – w tym raka czy alzheimera. W środowiskach medycznych alarmuje się, że długotrwała ekspozycja osób w podeszłym wieku na zanieczyszczenia nasila procesy starzenia się układu nerwowego i ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze i sprawność umysłową. W wielu źródłach wykazuje się związek między narażeniem ciężarnych na zanieczyszczenia powietrza a poronieniami i wcześniactwem, a także wieloma problemami zdrowotnymi w późniejszym życiu dziecka.

Niektóre testy potwierdzają również korelację między przebywaniem ciężarnej w zanieczyszczonym środowisku a niższym ilorazem inteligencji i słabszymi zdolnościami umysłowymi dziecka. Na smog muszą też uważać osoby z problemami układu krążenia – z niewydolnością serca, nadciśnieniem i chorobą wieńcową.

Chroń zdrowie

Dlatego gdy poziom smogu przekracza dopuszczalne normy, zaleca się pozostanie w domu, unikanie spacerów, zabaw i uprawiania sportu na nieświeżym powietrzu.
W domu natomiast warto zainwestować w oczyszczacz powietrza lub… w kwiaty. Udowodniono, że odpowiednio dobrana zieleń działa jak filtr. Do najskuteczniejszych w walce z zanieczyszczeniami powietrza zaliczają się palmy i paprocie.

Gdy jednak musimy wyjść z domu, przyda nam się maseczka antysmogowa, którą z łatwością zakupimy przez Internet lub np. w sklepach z odzieżą BHP.

Działajmy wspólnie. Czyste powietrze, czysty zysk!

Smog, który nas truje, powstaje w naszych domach i dlatego wszelkie zmiany powinniśmy zacząć od własnego podwórka. Jednak sukces tej zmiany zależy także od wspólnego działania na rzecz ochrony jakości powietrza, którym oddychamy.

Już od pewnego czasu w związku z niską jakością powietrza gmina Działoszyn objęta jest programem ochrony powietrza. Akcję wspiera Burmistrz Miasta i Gminy, który podjął decyzję o zmianie ogrzewania na gaz ziemny w budynkach samorządu. Już teraz dzięki tej decyzji udało się znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery. Kolejne budynki użyteczności publicznej będą sukcesywnie podłączane do sieci gazowej. Ale na tym nie koniec. Dodatkowo w ramach akcji „Czyste powietrze, czysty zysk” dostawca gazu ziemnego – EWE oraz Urząd Miasta i Gminy Działoszyn zdecydowali się połączyć siły w walce o bezpieczną i zdrową przyszłość mieszkańców oraz sprawić, by było to dla mieszkańców korzystne finansowo.

Osoby, które zdecydują się przejść na jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ogrzewania – na gaz ziemny – mogą liczyć ze strony EWE na znaczącą zniżkę opłaty przyłączeniowej. Opłata wynosić będzie symboliczny 1 zł dla przyłącza o długości do 15 m.b. (dla porównania koszt przyłączenia do sieci gazowej wynosi 1777,35 zł). Miasto zaś – ze specjalnie utworzonego budżetu – dofinansuje zakup pieców na paliwa ekologiczne (w tym gaz ziemny). Kwota jednorazowego wsparcia to nawet 5000 zł.

Dzięki wspólnej akcji mieszkańcy gminy Działoszyn mogą zaoszczędzić do 7000 zł i tym samym przyczynić się do poprawy stanu środowiska, a przede wszystkim – do ochrony zdrowia. Wspólna walka ze smogiem będzie korzystna także dla najmłodszych. Za każdy przestawiony na gaz ziemny dom jednorodzinny EWE przekaże 100 zł do Urzędu na zagospodarowanie wybranego placu zabaw w gminie Działoszyn.

Oferta EWE i Urzędu skierowana jest szczególnie do tych, którzy myśleli nad zmianą źródła ogrzewania w swoim gospodarstwie domowym, ale koszty wymiany pieca okazały się zbyt wysokie.

Wszelkie szczegóły akcji dostępne są także na stronie www.walczymyzesmogiem.ewe.pl

Źródło: Dziennik Łódzki