SPOT czy stała cena? Jaki produkt jest lepszy dla Twojej firmy?

EWE

Sukces Twojej firmy zależy m.in. od wydatków. Każdy koszt związany z działalnością warto optymalizować tak, aby przedsiębiorstwo wydawało mniej, ale było jednocześnie nastawione na wysoką jakość produktów i usług. W 2023 r. ustalono gwarancję stawki energii elektrycznej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – 785 zł/MWh. Czy stała cena prądu dla firm to optymalne dla nich rozwiązanie? Co oznacza SPOT? Jaka oferta jest najlepsza dla firmy?

Czytaj także:

Porównanie między SPOT-owymi i stałymi cenami gazu i prądu – wady i zalety obu rozwiązań

Czy wiesz, co to jest cena SPOT? Jak ją rozumieć? Otóż cena SPOT-owa pochodzi z rynku dnia następnego, na którym zakup prądu odbywa się po cenach aktualnie obowiązujących na Towarowej Giełdzie Energii. Notowania odbywają się każdego dnia, nawet w święta. Ceny na rynku SPOT zmieniają się każdego dnia. W uproszczeniu, rosną, kiedy zapotrzebowanie w systemie jest większe, a maleją, gdy zapotrzebowanie w systemie jest mniejsze.

Innym planem jest stała cena prądu i gazu. Od 1 grudnia 2022 roku do 30 września 2023 roku mikro, małe i średnie firmy płaciły maksymalną, stałą stawkę za energię elektryczną w wysokości 785 zł za MWh netto. Od 1 października 2023 do 30 czerwca 2024 maksymalna stawka dla tych podmiotów wynosi 693 zł za MWh netto.

Jeśli chodzi o gaz, od 1 kwietnia 2023 roku piekarnie i cukiernie korzystają z obniżonej stawki, która wynosi 200,17 zł za MWh. Wynika to z tego, że cena gazu w 2022 roku znacząco wzrosła, co przekładało się wręcz na bankructwa firm ze wspomnianych branż. Wdrożone rozwiązanie miało ograniczyć wzrost cen wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Mimo, że cena gazu ziemnego 2023 wróciła do niższych poziomów, nadal jest to duży wydatek dla wielu przedsiębiorstw.

Poza tym na rynku są dostępne oferty, które umożliwiają płacenie za gaz ziemny dla firm stałej stawki przez określony w umowie okres.

Które rozwiązanie jest lepsze? Czy stała cena prądu, która zamraża ewentualne wzrosty stawek, stanowi optymalny wybór?

Która opcja jest korzystniejsza dla Twojej firmy – SPOT czy stała cena?

Stała cena energii elektrycznej może się wydawać opłacalna. Wiesz wtedy, ile zapłacisz za kWh (sprawdź przelicznik kWh na m3) bez względu na to, co będzie się dziać na rynku. Daje to stabilność, można zaplanować wydatek bez większego ryzyka, że stanie się dużo wyższy – wszystko zależy od zużycia energii.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy ceny giełdowe spadną zdecydowanie poniżej stałej stawki, która wynika z zawartej umowy. W takim przypadku niczego nie zmienisz – energia elektryczna musi być rozliczana według zawartej kwoty. Ewentualnie możesz zerwać umowę, ale to wiąże się z możliwą karą. Który wariant jest lepszy dla firmy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż to zależy od sytuacji rynkowej.

Np. przedsiębiorcy, którzy kupowali w styczniu 2023 roku energię w formule SPOT-owej, mogli płacić nie więcej niż 730 zł za MWh. To nawet mniej niż zagwarantowana ustawą kwota 785 za MWh. Wspomniane 730 zł uwzględnia wszystkie koszty. Zarówno ceny stałe, jak i SPOT-owe mają zalety i wady.

Zalety i wady SPOT-owych oraz stałych cen gazu i prądu dla Twojej firmy. Wybierz najlepsze rozwiązanie!

Jeden i drugi sposób rozliczenia za zużycie energii ma plusy i minusy. Oto najważniejsze zalety i wady stałych cen:

  • Zazwyczaj nie możesz liczyć na niższe stawki, kiedy ceny maleją.
  • W okresie umowy zawsze płacisz tyle samo za kWh.

Jeśli chodzi o ceny prądu i gazu SPOT, do ich wad i zalet zaliczamy:

  • Cena za energię może spaść i być niższa niż oferty w ramach stałej stawki.
  • Cena za energię może być wyższa niż aktualna stawka rynkowa.

Warto przyjrzeć się propozycjom. Standardowa oferta ze stałą ceną nie zawsze będzie opłacalna, chociaż zapewnia komfort zaplanowania wydatków na gaz i energię elektryczną.

Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze między SPOT-owymi i stałymi cenami energii? Nie pozostawiaj niczego przypadkowi!

W przypadku zmiennych, SPOT-owych cen prądu, na koszty wpływa wiele czynników. Chodzi m.in. o sytuację na rynku energii elektrycznej i gazu czy realia polityczno-gospodarcze. Z tego powodu obranie strategii na kolejne miesiące nie może być pewne. Warto obserwować sytuację rynkową i ewentualne zapowiedzi analityków.

Trudno oczekiwać, aby ceny mogły wrócić do stawek z 2020 roku czy 2021 roku, natomiast fakty są takie, że niczego nie da się przewidzieć. Jak wspomnieliśmy, cena SPOT energii w styczniu 2023 r. była niższa niż maksimum określone w związku z rządową Tarczą Solidarnościową. Jeśli jednak firma zawarła umowę przed wprowadzeniem wspomnianego maksimum, możliwe, że oferta stałej ceny była zdecydowanie gorsza. Warto przyjrzeć się tym warunkom.

Analiza kosztów – SPOT vs. stała cena gazu i prądu dla Twojej firmy. Działaj przewidująco!

Jak wspomnieliśmy, cena SPOT w danym momencie jest zawsze niższa niż zawierana w ramach umowy ze stałą stawką. Dlatego w każdym przypadku początkowo to pierwsze rozwiązanie będzie korzystniejsze z punktu widzenia kosztów.

Weź jednak pod uwagę zmienność na rynku gazu i energii elektrycznej. Pewnych wydarzeń nie da się przewidzieć. Jeśli zależy Ci na stabilności, wybierz stałą cenę. Wtedy taką stawkę możesz wziąć pod uwagę przy ustalaniu kosztów realizacji produktów i usług, bez obaw, że będzie wymagać modyfikacji ze względu na znaczne wzrosty na rynku energii. Jeśli wybierasz zmienną cenę prądu, ceny usług zaplanuj tak, aby nie wymagały częstych poprawek. W 100% żaden specjalista nie przewidzi, na jakie wydarzenia będzie reagował rynek.

Strategie oszczędnościowe – SPOT czy stała cena energii dla Twojej firmy?

Stała cena prądu w 2023 roku niekoniecznie musiała się okazać dobrym wyborem, szczególnie jeśli firma zawarła umowę przed zapowiedzią wprowadzenia maksymalnej stawki za energię. Przedsiębiorcy, którzy wybrali cenę SPOT-ową, mogli zaoszczędzić.

Nie wiemy, jak sytuacja zmieni się w kolejnych miesiącach. Jeśli dojdzie do znacznych wzrostów, to korzystna będzie stała cena gazu czy prądu, ale w przypadku spadków, stanie się odwrotnie. Jeśli wybierasz ofertę ze stałymi stawkami, zwróć uwagę na czas obowiązywania umowy. Długi okres jest ryzykowny, ale z drugiej strony w obliczu niepewności na rynku może przynieść Twojej firmie oszczędności.