Witaj w strefie wiedzy EWE!

Lubimy dzielić się wiedzą, dlatego cyklicznie publikujemy tutaj artykuły branżowe. Jesteś właścicielem firmy, odpowiadasz za zaopatrzenie w energię lub po prostu interesujesz się branżą energetyczną? Z pewnością znajdziesz tu interesujące treści.

Zapraszamy do lektury!

       
26.09.2023
EWE
Przepisanie umów na media to ważny aspekt transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Konsekwencje płynące z zaniedbania tych czynności dotykają zarówno sprzedających, jak i kupujących. W jaki sposób dopełnić wszystkich formalności z przepisaniem liczników na nowego najemcę? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, żeby uniknąć długów i innych następstw wynikających z umów zawartych z dostawcami energii, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
31.08.2023
EWE
Smog to utrapienie współczesności. Gęsta mgła, która unosi się w powietrzu to tak naprawdę szkodliwa mieszanka zanieczyszczeń i gazów atmosferycznych spowodowanych ludzką działalnością. Jakie choroby niesie ze sobą przebywanie wśród chmury smogu i jak się przed nimi uchronić? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.
28.08.2023
EWE
Audyt energetyczny pozwala na dogłębną ocenę zużycia energii w przedsiębiorstwie. Wykonanie audytu przynosi firmom wiele korzyści – dzięki identyfikacji newralgicznych obszarów można poprawić efektywność energetyczną i zmniejszyć koszty za jej zużycie. Redukcja zużycia energii i wykorzystanie alternatywnych, bardziej ekologicznych sposobów jej pozyskiwania, przyczynią się też do poprawy wizerunku firmy wśród potencjalnych klientów.
14.08.2023
EWE
Według szacunków zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku spadło o 16-17% w stosunku do roku poprzedniego. Takie informacje przekazał resort klimatu Polskiej Agencji Prasowej. W pierwszej połowie sezonu zimowego 2022/2023 zużycie spadło o około 18%. W 2021 wyniosło ponad 23 mld m³. Jak Polska zapewnia takie zasoby? Skąd pochodzi gaz, z którego korzystamy na co dzień?
31.07.2023
EWE
Wojna tuż za wschodnią granicą Polski, niedawna epidemia COVID-19, inflacja… Żyjemy w czasach pełnych zagrożeń. Zarówno te trzy wymienione czynniki, jak i szereg innych, mogą zrujnować świat, jaki znamy. Po doświadczeniach ostatnich paru lat wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy zostać postawieni wobec zupełnie nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której będziemy musieli zaradzić niedoborom prądu i gazu.
21.07.2023
EWE
Na koniec kwietnia 2023 roku prosumenci w Polsce dysponowali 1 253 832 sztukami instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosiła 9475,36 MW. Do prosumentów zaliczamy tych, którzy wytwarzają i wykorzystują energię elektryczną na własne potrzeby. Może to być także wspólnota mieszkaniowa i spółdzielnia. Dlaczego warto wziąć pod uwagę inwestycję w instalację fotowoltaiczną? Jakie są możliwości finansowania? Czy panele fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych?
07.07.2023
EWE
Klimat i warunki pogodowe w Polsce nie kojarzą się raczej z najbardziej słonecznymi regionami świata. Jednak w praktyce skrajne nasłonecznienie i bardzo wysokie temperatury wcale nie są optymalne dla działania instalacji fotowoltaicznych. Dziś przyjrzymy się, jak wygląda nasłonecznienie w Polsce w kontekście fotowoltaiki i pozyskiwania energii ze słońca.
23.02.2023
EWE
Gaz ziemny to surowiec, który nazywany jest również błękitnym paliwem. Ma on pochodzenie organiczne, a jego dominującym składnikiem jest metan, który może stanowić nawet 98% jego składu. Nie każdy gaz ziemny ma taką samą zawartość – jest ona inna w zależności od rodzaju tego paliwa. Jaki efekt przynosi spalanie gazu ziemnego? Co powstaje w wyniku tego procesu?
09.02.2023
EWE
Wysokość opłaty za paliwo gazowe zależy od cen obowiązujących w przypadku danej grupy taryfowej. Jest to po prostu plan, który obowiązuje w konkretnym przypadku. Wybrana taryfa ma wpływ na ceny gazu oraz stawki opłat stałych i dystrybucyjnych. To te elementy ostatecznie kształtują wysokość rachunku za dany okres. Jakie są zasady klasyfikacji do danej grupy taryfowej?
20.01.2023
EWE
Posiadasz nieruchomość, w której rejestrujesz działalność gospodarczą i tym samym zaczynasz prowadzenie firmy. W lokalu korzystasz z prądu i gazu, ale umowa na te media jest zawarta na osobę indywidualną, a nie na tę firmę. Co to oznacza, że konieczny jest aneks? A może musisz zawrzeć nową umowę – jako przedsiębiorca? Sprawdź, jakie masz opcje, jeśli w danym lokalu zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą.