Witaj w strefie wiedzy EWE!

Lubimy dzielić się wiedzą, dlatego cyklicznie publikujemy tutaj artykuły branżowe. Jesteś właścicielem firmy, odpowiadasz za zaopatrzenie w energię lub po prostu interesujesz się branżą energetyczną? Z pewnością znajdziesz tu interesujące treści.

Zapraszamy do lektury!

       
05.08.2022
EWE
Jak podnieść efektywność energetyczną w firmie? W dobie ciągłych podwyżek to pytanie z pewnością pojawia się w głowie niejednego przedsiębiorcy w naszym kraju. Kogeneracja – to rozwiązanie, które daje gwarancję na obniżenie kosztów związanych z pozyskiwaniem energii.
19.07.2022
EWE
Ogrzewanie domów jedno i wielorodzinnych oraz firm gazem to z całą pewnością warte rozważenia rozwiązanie. W każdym przypadku konieczne jest jednak nie tylko podłączenie do gazu, ale też wybudowanie i wyposażenie własnej kotłowni. Podpowiadamy jak rozwiązać ten problem.
02.06.2022
EWE
Na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. zmniejszono stawkę podatku do wartości od wybranych towarów i usług. Wprowadzona przez Rząd tarcza ochronna skutkuje szeregiem zmian w zakresie stawki VAT na gaz ziemny i obniżką VAT na energię elektryczną. W artykule podsumowaliśmy najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 lutego 2022 r.
01.06.2022
EWE
Przyłącze gazowe daje możliwość komfortowego ogrzewania domu, podgrzania wody czy wykorzystania kuchenki gazowej. Fachowo wykonana instalacja gazowa pozwala na wieloletnie bezpieczne użytkowanie, a koszt ogrzania domu gazem okazuje się niższy, niż w przypadku np. energii elektrycznej. Pozostaje jednak pytanie: czy cena samego przyłącza gazu nie będzie zbyt wysoka?
10.05.2022
EWE
Otrzymałeś rachunek za prąd, który Cię zszokował? Być może winą są pewne urządzenia w Twoim domu. Niektóre z nich potrafią pobierać dużo energii i tym samym windować opłaty w górę. Ile prądu zużywa pralka, lodówka, czy piekarnik? Sprawdź za pomocą naszego kalkulatora zużycia energii elektrycznej.
14.04.2022
EWE
Koszty prądu z roku na rok wzrastają, a w naszych domach i firmach znajduje się coraz więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są skuteczne sposoby na oszczędzanie jej w domu lub w firmie. Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje i wskazówki w tym zakresie. Dzięki nim nie tylko zmniejszysz zużycie prądu i zaoszczędzisz pieniądze, ale też zadbasz o środowisko. Sprawdź, jakie masz możliwości!
27.05.2021
EWE
Przed dylematami związanymi z poprawą warunków funkcjonowania istniejących źródeł wytwarzania ciepła coraz częściej stają przedstawiciele Spółdzielni czy Wspólnot Mieszkaniowych. Wymiana starego, wyeksploatowanego kotła na paliwo stałe na bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie rozwiązanie oparte na gazie ziemnym to jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na poprawę sytuacji w tym zakresie. Jak wygląda cały proces?
13.05.2021
dr hab. Ryszard Stefański
Zrozumienie i akceptacja konieczności przeciwdziałania przegrzewaniu się planety stały się w ostatnich latach powszechne w krajach rozwiniętych. Społeczeństwa wywierają coraz silniejszy nacisk na władze oraz na przedsiębiorstwa oferujące produkty finalne, aby ograniczały emisję CO2.
15.04.2021
Wojciech Wiśniewski i Bartosz Nożewski
Stały wzrost zużycia energii elektrycznej w Polsce sprawia, że rośnie również zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. W okresach największego popytu na energię obecnie funkcjonujące elektrownie mogą nie poradzić sobie z wytworzeniem wystarczającej ilości energii, aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu.
31.03.2021
dr hab. Ryszard Stefański
Poprawa efektywności energetycznej ma na celu zarówno przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, jak i poprawę konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw na rynku światowym poprzez ograniczenie ich kosztów produkcji. Jest to jedno z działań, które mają doprowadzić do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.