Witaj w strefie wiedzy EWE!

Lubimy dzielić się wiedzą, dlatego cyklicznie publikujemy tutaj artykuły branżowe. Jesteś właścicielem firmy, odpowiadasz za zaopatrzenie w energię lub po prostu interesujesz się branżą energetyczną? Z pewnością znajdziesz tu interesujące treści.

Zapraszamy do lektury!

       
23.02.2023
EWE
Gaz ziemny to surowiec, który nazywany jest również błękitnym paliwem. Ma on pochodzenie organiczne, a jego dominującym składnikiem jest metan, który może stanowić nawet 98% jego składu. Nie każdy gaz ziemny ma taką samą zawartość – jest ona inna w zależności od rodzaju tego paliwa. Jaki efekt przynosi spalanie gazu ziemnego? Co powstaje w wyniku tego procesu?
09.02.2023
EWE
Wysokość opłaty za paliwo gazowe zależy od cen obowiązujących w przypadku danej grupy taryfowej. Jest to po prostu plan, który obowiązuje w konkretnym przypadku. Wybrana taryfa ma wpływ na ceny gazu oraz stawki opłat stałych i dystrybucyjnych. To te elementy ostatecznie kształtują wysokość rachunku za dany okres. Jakie są zasady klasyfikacji do danej grupy taryfowej?
20.01.2023
EWE
Posiadasz nieruchomość, w której rejestrujesz działalność gospodarczą i tym samym zaczynasz prowadzenie firmy. W lokalu korzystasz z prądu i gazu, ale umowa na te media jest zawarta na osobę indywidualną, a nie na tę firmę. Co to oznacza, że konieczny jest aneks? A może musisz zawrzeć nową umowę – jako przedsiębiorca? Sprawdź, jakie masz opcje, jeśli w danym lokalu zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą.
22.12.2022
EWE
Licznik prądu jest urządzeniem, które służy do pomiaru liczby wykorzystanych kilowatogodzin energii (kWh). Odczyty dokonywane są co pewien okres, natomiast zdarza się, że to klient sprawdza wynik i jego zadaniem jest poinformowanie sprzedawcy energii elektrycznej o zużyciu, co jest potrzebne do rozliczenia. Jak odczytać stan licznika? Gdzie go szukać?
23.11.2022
EWE
Jeśli nabyliśmy w ostatnich latach sprzęt AGD, to prawie na pewno znaleźliśmy na nim naklejkę z kolorowymi paskami. To etykieta energetyczna, na które znajdują się informacje o tym, jak wiele energii wykorzystuje dane urządzenie. Co to znaczy i czy warto zwracać na to uwagę?
21.10.2022
EWE
Umowy dotyczące dostawy prądu i gazu mogą być zawarte z różnymi firmami, ale można również postawić na jeden podmiot. Za takim wyborem przemawia wiele argumentów. Jakie są zalety tego wyboru?
12.10.2022
EWE
Odczytanie stanu licznika gazu jest czynnością, z którą bez większych problemów powinien sobie poradzić każdy gospodarz. To na podstawie tej informacji wyliczane są opłaty należne za dany okres korzystania z tego paliwa. Możemy dzięki temu również kontrolować nasze koszty i np. podjąć decyzję, żeby podwyższyć temperaturę w domu lub ją obniżyć. Jak sprawdzić licznik gazu?
28.09.2022
EWE
Wykorzystanie energii elektrycznej w Polsce jest bardzo duże. Aby przeanalizować rzeczywiste zapotrzebowanie i ustalić, gdzie można uzyskać oszczędności, warto wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Na czym to polega?
02.09.2022
EWE
Obecnie wielu przedsiębiorców zastanawia się nad montażem fotowoltaiki w swojej firmie. Popularność tego typu inwestycji nie powinna dziwić, gdyż ma ona wiele zalet. Jak wybrać najlepszą fotowoltaikę dla swojej firmy? Czy jest to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców?
05.08.2022
EWE
Jak podnieść efektywność energetyczną w firmie? W dobie ciągłych podwyżek to pytanie z pewnością pojawia się w głowie niejednego przedsiębiorcy w naszym kraju. Kogeneracja – to rozwiązanie, które daje gwarancję na obniżenie kosztów związanych z pozyskiwaniem energii.