W piątek 7 czerwca br. Prezydent RP podpisał ustawę o przedłużeniu Tarczy energetycznej dla jednostek samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt zawiera zapisy zamrożenia ceny maksymalnej za energię elektryczną na obecnym poziomie, tj. 693,00 zł/MWh netto, plus opłata akcyzowa 5 zł/MWh. To informacja przynosi ulgę wielu przedsiębiorcom, jednak nowy zapis, wykluczający z tarczy energetycznej firmy korzystające z taryf dynamicznych, rodzi pewne wyzwania – taki przedsiębiorca nie skorzysta z tarczy energetycznej. Warto w tej sytuacji zwrócić się o rekomendacje do swojego sprzedawcy energii elektrycznej, który monitoruje zmiany na rynku, oraz zacząć dynamicznie zarządzać, np. w jakich godzinach zwiększyć lub obniżyć zużycie. Optymalne zarządzanie poborem energii pozwoli ograniczyć wpływ „peaków cenowych” na rachunki za energię elektryczną.
Wykluczenie firm z ofertą dynamiczną – co to oznacza?
W ustawie pojawił się nowy zapis o wyłączeniu z możliwości udziału w Tarczy przedsiębiorców zakupujących energię na taryfach dynamicznych, czyli odbiorcy, którzy wybrali rozliczenia SPOT godzinowo i w cyklach 15-minutowych. Oznacza to, że firmy te nie będą mogły skorzystać z zamrożonych cen energii, co może prowadzić do nieprzewidywalnych i potencjalnie wyższych kosztów.
Co powinieneś zrobić, żeby uchronić swoją firmę przed podwyżkami?
Przedsiębiorcy powinni jednak już dzisiaj podjąć decyzję, jaki model zakupowy energii wybrać na drugie półrocze 2024 i cały 2025 r. Analizując rozwiązania i modele zakupowe należy ocenić parametry i skutki dla swojej firmy:
- profil poboru energii własnego przedsiębiorstwa
- zmienność cen na rynku hurtowym – coraz częściej pojawiające się ceny ujemne
- skutki finansowe pozostania na Tarczy energetycznej do 31.12.2024
- skutki finansowe braku Tarczy energetycznej od 01.01.2025
- sens biznesowy budowy, rozbudowy lub przebudowy instalacji fotowoltaicznej
Nasze rozwiązania
Do pomocy w odpowiedzi na powyższe kwestie zachęcam do kontaktu z naszymi ekspertami – wspólnie przeanalizujemy różne scenariusze. Udzielimy rekomendacji w zakresie profilu poboru energii, opłacalności inwestycji w fotowoltaikę oraz modelu zakupu energii elektrycznej w roku 2024 i 2025, w dostępnych opcjach:
- utrzymanie zakupu energii wg. cen maksymalnych Tarczy energetycznej
- wybór propozycji Stałej ceny
- zakup energii po cenach SPOT, liczonych wg. cen średniej arytmetycznej
- zakup energii po cenach SPOT, ważonych wolumenem poboru godzinowego energii elektrycznej
Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
Posiadamy doświadczenie, które pozwala skutecznie doradzać przedsiębiorstwom w trudnych czasach. Nasze indywidualne podejście i dogłębna analiza potrzeb Twojej firmy gwarantują, że znajdziemy najlepsze rozwiązania, aby zminimalizować koszty energii i zwiększyć efektywność energetyczną.
Skontaktuj się z nami
Nie czekaj na dalsze zmiany – skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś. Razem przeanalizujemy Twoje potrzeby i opracujemy strategię, która pomoże Ci zoptymalizować koszty energii. Z nami masz pewność, że podejmujesz najlepsze decyzje energetyczne i jesteś przygotowany na wszelkie zmiany na rynku. Nasza wiedza to Twoja przewaga w zarządzaniu kosztami energii.
Zapraszam do pilnego kontaktu, wypełnij formularz:
~ Jacek Szczęsny, Kierownik ds. Klienta Biznesowego
Czytaj także:
- Jak audyt efektywności energetycznej może pomóc w transformacji przedsiębiorstwa?
- Sprzedaż energii z fotowoltaiki dla firm – oszczędności i możliwości
- 10 trendów w energetyce na 2024 r., które warto mieć na radarze
- SPOT czy stała cena? Jaki produkt jest lepszy dla Twojej firmy?
- Ile wyniosą opłaty dystrybucyjne za energię elektryczną w 2024 r.?